بیوگرافی سعید مرتضوی و همسرش + جرم سعید مرتضوی

بیوگرافی سعید مرتضوی و همسرش هما فلاح + جرم سعید مرتضوی و همه اخبار مربوط به او را در این بخش از سایت شبناک مشاهده نمایید.

بیوگرافی سعید مرتضوی

سعید مرتضوی یکی از سیاستمداران و مسئولان عالی رتبه در کابینه احمدی نژاد بود .

بیوگرافی سعید مرتضوی و همسرش + جرم سعید مرتضوی

او متولد سال ۱۳۴۶ در شهرستان تفت واقع در استان یزد میباشد.

این شخص در دولت احمدی نژاد به سمت های مختلفی رسید و یکی از افراد محبوب در نزد رئیس جمهور وقت ایران بود.

پست و سمت های سعید مرتضوی

در اردیبهشت ماه ۱۳۸۲ به عنوان دادستان عمومی و انقلاب تهران توسط محمود هاشمی شاهرودی منصوب

شد او همچنین در ۸ شهریور ۱۳۸۸ به مدت یک سال به عنوان معاون دادستان کل کشور توسط آقای صادق لاریجانی انتخاب شد.

بیوگرافی سعید مرتضوی و همسرش + جرم سعید مرتضوی

از دیگر سمت های مهم او میتوان به سال ۱۳۸۸ اشاره کرد که توسط آقای محمود احمدی نژاد به عنوان رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گمارده شد همچنین آخرین سمت او رئیس سازمان تامین اجتماعی در سال ۱۳۹۰ بود که باز هم توسط محمود احمدی نژاد به این سمت منصوب شد.

جرم سعید مرتضوی

سعید مرتضوی به جرم قتل در اتفاقات سال ۱۳۸۸ که مربوط به زندان کهریزک و شکنجه زندانیان بود در دادگاه محاکمه شده است و به دو سال زندان محکوم شده است.

همچنین ببیند: بیوگرافی رضا ضراب و نازنین زاغری و سردار قاسم سلیمانی

پرونده این شخص که درباره جنایات زندان کهریزک و قتل هایی که انجام شده بود به حکم دادگاه قتل عمد تشخیص داده عوامل آن را محکوم نموده اما چون آنها رضایت دادند حکم اعدام و قصاص برای مجرمان انجام نشد و آقای سعید مرتضوی هم در این پرونده به عنوان معاونت در قتل عمد مجرم شناخته شده در نهایت با حکم دادگاه به ۵ سال حبس محکوم شده است و شعبه ۲۲ دادگاه تجدید نظر به دلیل اظهار پشیمانی او این حکم را به دو سال زندان کاهش داده اما هنوز دستگیر نشده است

ماجرای زندان کهریزک

جنایات زندان کهریزک و اتفاقاتی که برای برخی از زندانیان آنجا رخ داد یکی از مهمترین جرم های سعید مرتضوی می باشد که در سال ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۸ به عنوان دادستان تهران در آن دست داشته است.

کاریکاتور سعید مرتضوی و همسرش + جرم سعید مرتضوی

بازداشتگاه کهریزک اتفاقات دلخراشی در آن رخ داد که به تعبیر رهبر معظم انقلاب آن را یک جنایت توصیف کر که با آبروی نظام در جهان بازی شد.

در زندان کهریزک معترضین که به انتخابات سال ۸۸ اعتراض داشته‌اند دستگیر شدند که بیشتر آنها دانشجو و جوان بودند و به این زندان انتقال داده شد و مورد شکنجه های شدید قرار گرفتند.

آقای علیرضا زاکانی نماینده مجلس یکی از افرادیست که خواستار رسیدگی به این تخلفات بود و هیاتی از طرف آیت الله شاهرودی رئیس وقت قوه قضاییه ایجاد شد تا درباره این اتفاقات تحقیق به عمل اید.

بیوگرافی سعید مرتضوی + جرم سعید مرتضوی

به گزارش سایت تابناک رهبر معظم انقلاب یک بار دستور داد که دبیر شورای عالی امنیت ملی به این موضوع رسیدگی کنند و حتی اگر مکانی برای نگه داشتن زندانیان وجود ندارد آنها را موقتاً آزاد کنند البته این دستور فقط شامل افرادی بود که مشکل سیاسی داشتند. بیوگرافی شخصیت های سیاسی

اما متاسفانه این خواسته رهبر را انجام ندادند و این مقام قضایی سابق بعد از وخیم شدن حال چند نفر از زندانیان اقدام به فرستادن آنها به زندان اوین می کند که سه نفر از آن ها به نام‌های محمد کامرانی و امیر جوادی فر و محسن امینی به دلیل بد بودن زخم‌ها و عفونت‌های روی بدن آنها جان خود را از دست می‌دهند

رسیدگی به جنایت کهریزک به دستور رهبر معظم انقلاب

بعد از این اتفاق به خواسته رهبر معظم انقلاب یک تیم از سازمان قضایی نیروهای مسلح برای این موضوع دست به کار شد تا افراد و عواملی که به این جنایت دست زدن را محاکمه کنند. بیوگرافی شخصیت های مشهور 

این تیم در سال ۱۳۸۸ و اواخر اسفند ماه عواملی که در این جنایت دست داشتند را محاکمه کرد که برای دو نفر از آنها اعدام و برای ۹ نفر دیگر مجازاتهای همچون شلاق و زندان و دیه تعیین کرد.

کاریکاتور سعید مرتضوی

انتصاب به عنوان رئیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز

هنوز پرونده‌ای جنایات کهریزک که یکی از متهمان اصلی آن سعید مرتضوی بود بسته نشده بود که آقای محمود احمدی نژاد رئیس جمهور وقت ایران به عنوان رئیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز منصوب کرد که این اتفاق با اعتراض شدید خانواده‌های قربانیان کهریزک همراه شد

انتصاب به عنوان رئیس سازمان تامین اجتماعی

سعید مرتضوی به مدت سه سال رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از تاریخ ۲۵ آذر ۸۸ تا ۲۴ تیر ۹۱ فعالیت کرد و سپس مجدداً به دستور محمود احمدی‌نژاد به عنوان رئیس سازمان تامین اجتماعی به مدت ۲ سال منصوب شد

ناپدید شدن بعد از محاکمه

سخنگوی قوه قضاییه آقای غلامحسین اژه ای در نشست با دانشجویان مشهد درباره پرونده سعید مرتضوی گفته که “حکم جلب او صادر شده اما متاسفانه هنوز گیرش نیاوردند حالا نمی‌دانم چطور است”

بیوگرافی سعید مرتضوی و همسرش + جرم سعید مرتضوی

همسر سعید مرتضوی

آقای سعید مرتضوی با هما فلاح ازدواج کرده است همسرش دکترای رشته پزشکی می باشد

بیوگرافی سعید مرتضوی و همسرش هما فلاح

بعد از اینکه آقای سعید مرتضوی به عنوان رئیس سازمان تامین اجتماعی انتخاب شد در یک حکمی همسرش را به عنوان رئیس بیمارستان شریعت رضوی از زیر مجموعه های سازمان تامین اجتماعی منصوب کرد و سپس در سال ۱۳۹۱ را به دلیل خدمت خالصانه به عنوان مدیر کل آموزش و پژوهش سازمان تامین اجتماعی گمارید.

منبع: تابناک

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

>