زندگینامه ریزعلی خواجوی دهقان فداکار و درگذشت دهقان فداکار

زندگینامه ریزعلی خواجوی دهقان فداکار و درگذشت دهقان فداکار که سالهای سال کار بسیار زیبایش در کتاب های درسی به همه ایرانی ها تدریس میشد را در این بخش از بیوگرافی شخصیت ها اماده نموده ایم که امیدواریم اطلاعات کاملی را درباره این چهره بزرگ گرداوری کرده باشیم.

زندگینامه ریزعلی خواجوی,درگذشت دهقان فداکار

زندگینامه ریزعلی خواجوی دهقان فداکار

بیوگرافی ریزعلی خواجوی معروف به دهقان فداکار یکی از چهره های سرشناس دهه پنجاه است او در سال 1309 در روستای قلعه‌جوق شهرستان میانه استان اذربایجان به دنیا امد و در 32 سالگی به شهرت فراوانی در سراسر ایران رسید.

او یکی از چهره های بزرگ و نامدار ایران است که همه مردم ایران با نام او آشنا هستند و او را خوب میشناسند چراکه سال ها داستان فداکاری او را در کتاب های درسی خوانده اند.

ماجرای داستان دهقان فداکار

ریزعلی خواجوی یا همان دهقان فداکار در سال 1340 زمانی که 32 سال سن داشت یک شب در حال قدم زدن در میان کوه بود که به یکباره دید کوه بر اثر بارش باران بر روی ریل قطار ریزش کرده است و قطاری با صدها مسافر نیز به سرعت در حال حرکت به سوی این کوه میباشد.

زندگینامه ریزعلی خواجوی,درگذشت دهقان فداکار

در این هنگام او به سرعت به فکر نجات مسافران قطار افتاد و تصمیم گرفت به یک شکلی مسئولان قطار را از این اتفاق باخبر کند تا قبل از رسیدن به محل مسدود شده قطار را کنترل کنند.

او برای این کار کاپشن خود را در هوای بسیار سرد کوه آتش زد و مشعلی درست کرد و به راننده قطار علامت داد و تمام تلاش خود را کرد تا قطار متوقف شود اما مسئولان آن متوجه نشدند.

او مجبور شد با تفنگ شکاری خود چند گلوله به قطار بزند تا در نهایتت این قطار قبل از رسیدن به محل مسدود شده متوقف شود و جان صدها نفر نجات پیدا کنند.

تقدیر از ریزعلی خواجوی دهقان فداکار

در سال ۱۳۸۵ در سومین همایش اعطای تندیس ملی فداکاری از وی تجلیل شد و این تندیس به او اهدا شد.

زندگینامه ریزعلی خواجوی,درگذشت دهقان فداکار

این مراسم در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد. دهقان فداکار ترک‌زبان است و قادر به صحبت کردن به زبان فارسی نیست به همین دلیل مترجمی سخنان وی را به فارسی ترجمه کرد.

درگذشت ریزعلی خواجوی دهقان فداکار

ریزعلی خواجوی دهقان فداکار معروف به دلیل بیماری ریه و گوارشی که بر اثر کهولت سن برای وی پیش امده بود در 86 سالگی دار فانی را وداع گفت.

زندگینامه ریزعلی خواجوی دهقان فداکار و درگذشت دهقان فداکار

او چند هفته به دلیل بیماری در بیمارستا امام رضا شهر تبریز بستری بود و در نهایت در روز شنبه یازدهم آذرماه 1386 جان به جان آفرین تسلیم کرد و درگذشت

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان: