شهلا ریاحی بازیگر در گذشت + بیوگرافی

در این بخش از مچجله اینترنتی شبناک خبر در گدذشت شهلا ریاحی  پیشکسوت حرفه سینما و هنر را به همراه بیوگرافی و تصاویر وی مشاهده میکنید.

شهلا ریاحی درگذشت + بیوگرافی و تصاویر

شهلا ریاحی بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون کشورمان ساعتی پیش دار فانی را وداع گفت.

به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان : سید عباس عظیمی مدیر عامل موسسه هنرمندان پیشکسوت،، از درگذشت شهلا ریاحی بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون کشورمان خبر داد.

شهلا ریاحی در سال های اخیر به دلیل بیماری و کهولت سن از دنیای سینما و تلویزیون فاصله گرفته بود.

بیوگرافی شهلا ریاحی

شهلا ریاحی در ۱۷ بهمن ۱۳۰۵ در تهران به دنیا آمد. او تحصیلات خود را تا سیکل ادامه داد و در ۱۷سالگی، بنا به خواست و راهنمایی همسرش اسماعیل ریاحی که خود از شیفتگان تئاتر بود، به صحنه (تئاتر تهران) راه یافت.

او سینمای حرفه‌ای را سال ۱۳۳۰ با فیلم «خواب‌های طلایی» به کارگردانی معزالدیوان فکری تجربه کرد. ریاحی سال ۱۳۳۵ فیلم «مرجان» را کارگردانی کرد و به این ترتیب نام اولین زن کارگردان سینمای ایران را به خود اختصاص داد.

ریاحی گوینده رادیو و تلویزیون، مجری برنامه‌های کودک تلویزیون بود. شهلا ریاحی هنرپیشه صدا و دوبلور بود و فیلم‌های زیاد ایرانی و خارجی را دوبله کرد از جمله فیلم‌های معروفی چون دلیجان آتش و بربادرفته.

وی در کنار بزرگانی همچون حسین عرفانی، منوچهر نوذری، احمد رسول زاده، ولی‌الله مؤمنی، نصرالله مدقالچی و … به کار دوبله پرداخت.

پیشنهاد شبناک به شما : ماجرای اعدام آرمان قاتل غزاله + تصاویر

ازدواج و تغییر نامش

قدرت الزمان وفادوست (معروف به شهلا ریاحی) در سال 1305 در تهران به دنیا آمد .پدر او “آقا شیخ آقا وفادوست سبزواری” نام داشت که اصالتا اهل سبزوار ومادر او “زهرا عسگری “از اهالی قم بود ودر سن 14 سالگی قدرت الزمان را به دنیا آورد اما قدرت الزمان در کودکی پدر خود را از دست می دهد.

در زمان وفادوست در 14 سالگی با پسر عموی ناتنی اش اسماعیل ریاحی کارگردان معروف تئاتر ازدواج کرد و به علت عشق به همسر و چشمهای شهلایی اش، نامش را به شهلا ریاحی تغییر داد ، ثمره این ازدواج یک دختر و یک پسر می باشد.

آخرین بازی

آخرین بازی خانوم  شهلا ریاحی در سال 1379 با فیلم دعوت به شام بود ف اما در سال 1395 در نهنگ عنبر 2 نیز حضور خیلی کوتاه داشت، او آخرین بار در سال 1381 در سریال مهمان پذیر طوبی بازی کرد.

سرانجام این هنرمند محبوب بر اثر بیماری و کهولت سن در 11 دی ماه سال 1398 دارفانی را واداع گفت.

 

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.