عاقبت و سرنوشت جسد مومیایی رضاخان که پیدا شد چه شد؟

عاقبت و سرنوشت جسد مومیایی رضاخان که پیدا شد چه شد؟ و در نهایت چه تصمیمی برای آن گرفته شد؟

عاقبت و سرنوشت جسد مومیایی رضاخان

در اوایل اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ کارگران شهرداری در اطراف حرم شاه عبدالعظیم در حال کنده‌کاری و حفاری بودند که ناگهان با یک جسد روبرو می شوند. اخبار ایران

البته بعد از آزمایشات DNA مشخص شد که این جنازه ضمن اینکه متعلق به رضاشاه نیس بلکه اصلا مومیایی نبوده و حاصل بقایای یک جسد معمولی است.

عاقبت و سرنوشت جسد مومیایی رضاخان که پیدا شد چه شد؟

از اینکه اطراف حرم سالهای بسیار دور قبرستان بوده مردم و کارگرانی که در حال کار بودن از پیدا شدن جسد احتمال زیاد می‌دادند اما اینکه کاملاً سالم باشد نکته قابل تامل بود.

بعد بیرون زدن یک جنازه از زیر خاک بلافاصله گمانه‌زنی‌ها به آن سو رفت که این سرنوشت جسد مومیایی رضاخان پادشاه پهلوی باشد.

داستان از آنجا آغاز می‌شود که شاه وقتی فوت می‌کند جنازه را مومیایی کرده و در حرم شاه عبدالعظیم به خاک میسپارند.

البته قبل از اینکه به خاک سپرده شود به مصر فرستاده شده و عملیات مومیایی را برای آن انجام دادن و سپس به تهران آورده شد و دفنش کردند.

محمدرضا پهلوی جنازه پدرش را به یک مقبره تبدیل کرد بسیاری از جشن های پادشاهی و شاهنشاهی خود را در کنار این آن جشن می‌گرفت خبر های داغ

تخریب به دستور خلیخالی

تا اینکه انقلاب شد حاکم شرع صادق خلخالی دستور داد که این مقبره محل کفر و تجمل‌گراییست و باید هر جوری شده تخریب شده و جنازه به جایی دیگر منتقل می یابد

عاقبت و سرنوشت جسد مومیایی رضاخان که پیدا شد چه شد؟

بعد از اینکه شروع به کندن این مقبره کردند به دلیل اینکه در ساخت و ساز آن از بتن های مخصوص استفاده شده بود این کار با بیل و کلنگ امکان پذیر نبود  و با استفاده از دینامیت مقبره را خراب کردند و وقتی که زیر سنگ را گشتند جسد پیدا نشد

بنابراین حالا با پیدا شدن این جنازه احتمالات به این سو می رود که محمدرضا پدرش را چند متر آن طرف تر از مقبره اصلی دفن کرده بود و پیش بینی این روزها را می کرده.

عاقبت و سرنوشت جسد مومیایی رضاخان که پیدا شد چه شد؟

عاقبت و سرنوشت جسد مومیایی رضاخان که پیدا شد چه شد؟

صحبتهای زیادی شد که این مومیایی را به موزه ببرند اما در نهایت تصمیم بر این شد که همانند سایر اجساد دیگر خاکسپاری شود

بنابراین با صحبت‌های محمدجواد حق‌شناس عضو شورای شهر تهران سرنوشت جسد مومیایی رضاخان به دستور مقامات به خاک سپرده شده است.

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *